Wiadomości tygodnia

W Rykach dogrywka

Wstępne wyniki niedzielnego głosowania wskazują, że w Rykach odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza. ...

czytaj więcej

.

Nasz nRegion w twoim domu!

Chcesz aby Tygodnik Nasz nRegion docierał bezpośrednio do twojego domu?

czytaj więcej

Komunii nie będzie

To już pewne – w tym roku w naszym regionie nie będzie I Komunii Świętej. Zawiedzione ...

czytaj więcej

E-Dęblin E-Dęblin E-Dęblin Reklama E-Ryki
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta

Dęblin, reklama
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
Reklama
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
Ryki, reklama, Warowny
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta

Oczyszczalnia jeszcze w listopadzie

Trwa budowa przyobiektowej oczyszczalni ścieków przy Zespole Szkół w Goździe. Inwestycja warta 117 tys. zł ma być gotowa jeszcze w listopadzie.

Decyzja o budowie oczyszczalni w Goździe zapadła w październiku. Władze gminy Kłoczew uznały realizację tego zadania za priorytet. Dotąd ścieki z tamtejszej szkoły trafiały do szamb. Te z kolei nie spełniają narzuconych dla takich obiektów wymogów. Dlatego zdecydowano się na wykonanie biologicznej oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnia przy ZS w Goździe będzie gotowa jeszcze w listopadzie- Szkoła, odkąd powstała, miała problemy z odprowadzaniem ścieków. Problem ten był niezałatwiony od kilku lat – tłumaczy Zenon Stefanowski, wójt gminy Kłoczew i kontynuuje:

- Mieliśmy nieszczelne szamba, a w placówce działa kuchnia i stołówka. Z kolei Gózd leży zbyt daleko od Kłoczewa, żeby kiedykolwiek połączyć miejscowość kanalizacją sanitarną z Kłoczewem. Więc mieliśmy do wyboru, albo wybudować szczelne szamba i wywozić ścieki, co wiązałoby się z dużymi kosztami, albo wybudować oczyszczalnię. Zdecydowaliśmy się na optymalne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie, czyli budowę przyobiektowej oczyszczalni ścieków. Jedynym kosztem będzie tu prąd potrzebny w procesie utleniania.

W połowie października wybrano wykonawcę inwestycji. Obiekt wybuduje firma Z.P.H.U.H. INSTAL z Garwolina, która zaoferowała najniższą kwotę – nieco ponad 117 tys. zł. Oprócz budowy samej oczyszczalni wyłonione w przetargu przedsiębiorstwo wyremontuje istniejące studnie oraz oczyści i przebuduje wybrane odcinki sieci kanalizacji sanitarnej.

Urzędnikom z Kłoczewa udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki temu gmina będzie musiała pokryć z własnej kasy tylko 1/4 kosztów.

Ekipa już pracuje na terenie ZS w Goździe. Oczyszczalnia ma być gotowa do końca listopada.

- Wszystko idzie zgodnie z planem, więc termin raczej będzie dotrzymany – zapewnia wójt Stefanowski.

MP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 + = 9

 Pozostało znaków

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>