Wiadomości tygodnia

W Rykach dogrywka

Wstępne wyniki niedzielnego głosowania wskazują, że w Rykach odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza. ...

czytaj więcej

.

Nasz nRegion w twoim domu!

Chcesz aby Tygodnik Nasz nRegion docierał bezpośrednio do twojego domu?

czytaj więcej

Komunii nie będzie

To już pewne – w tym roku w naszym regionie nie będzie I Komunii Świętej. Zawiedzione ...

czytaj więcej

E-Dęblin E-Dęblin E-Dęblin Reklama E-Ryki
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta

Dęblin, reklama
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
Reklama
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
Ryki, reklama, Warowny
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta

Szpital wychodzi na prostą

Z dnia na dzień sytuacja w szpitalu w Rykach powoli stabilizuje się i wraca do normy.

Nie wszystko jednak działa na 100%, a kolejne niedociągnięcia poprzedniego dzierżawcy wychodzą na światło dzienne.

Na łamach naszego tygodnika wielokrotnie pisaliśmy o trudnej sytuacji Szpitala Powiatowego w Rykach. Fatalna sytuacja finansowa, piętrzące się kłopoty i niezapłacone zobowiązania doprowadziły do sytuacji, że NFZ zmuszony był do rozwiązania kontraktów z poprzednim dzierżawcą placówki. Niepewny los szpitala, pracowników a także pacjentów zmusił władze powiatu do podjęcia konkretnych działań.

szpital-ryki10 maja 2013 r. Rada Powiatu w Rykach podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości i wyposażenia byłego SP ZOZ w Rykach firmie AMG Centrum Medyczne Sp. z o.o. Nowemu dzierżawcy udało się pozyskać niezbędne, kluczowe kontrakty z NFZ na 2013 r i od 1 czerwca firma AMG rozpoczęła swoją działalność w ryckiej placówce. Mimo starań i podejmowania kolejnych kroków w celu wyprowadzenia szpitala na prostą nie wszystko jeszcze działa na 100%, a niedociągnięcia poprzedniego dzierżawcy wychodzą ma światło dzienne.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Wiceprezes AMG Centrum Medyczne Stanisław Pitucha zapoznał zgromadzonych z aktualną sytuacją placówki.

Odwołania od przeprowadzonych przez NFZ konkursów uniemożliwiły wykonanie w pełni kontraktu. Oddziały takie jak chirurgia i interna działały od pierwszego dnia. Mieliśmy małe opóźnienie z obsadą personelu na wydziale ginekologii i pierwsze przyjęcia pacjentów odbyły się w połowie miesiąca. Z rzeczy najbardziej istotnych dla mieszkańców to oczywiście kwestia dostępności usług. Na dzień dzisiejszy jest to już w pełni zapewnione.

W dalszej części swojej wypowiedzi pan prezes nakreślił również pewne codzienne problemy, z którymi firma się boryka. Opowiedział również zgromadzonym o nieprawidłowościach poprzedniego dzierżawcy, które teraz wychodzą na światło dzienne. Pierwszą kwestia są trudności, na które firma trafia w kontaktach z dostawcami. Fatalna opinia szpitala wymaga dokonywania większości płatności z góry, co w codziennej działalności sprawia pewien dyskomfort. Kolejną kwestią jest regulacja zobowiązań w stosunku do pracowników. W większości są one już uregulowane. Wyjątkiem są wynagrodzenia za dyżury w miesiącu maju. Nie wynika to jednak ze złej woli Firmy AMG, a z sytuacją, jaka wynikła po zerwaniu umowy przez Prof. Karskiego.

Stawia nas to w trudnej sytuacji -mówi wiceprezes Pitucha. My zgodziliśmy się dobrowolnie, że zapłacimy zobowiązania profesora, ale pan profesor zerwał umowę. Chcemy te rzeczy uregulować, ale teraz mamy pewne trudności ze strony prawnej. Kolejną bardzo istotną sprawą dla codziennego funkcjonowania szpitala jest kwestia tomografu komputerowego. Urządzenie technicznie jest sprawne, ale dostawca przy jednej z wizyt serwisowych zablokował możliwość korzystania z niego poprzez wprowadzenie kodów blokujących. Skierowaliśmy pismo do Spółki Klinika, aby zwrócił się on jako dozorca majątku, który jest zajęty przez komornika o wyjaśnienie i doprowadzenie do używalności – informuje wiceprezes i kontynuuje.

Dostawca jednak nie chce tego sprzętu odblokować. Wozimy więc pacjentów na badania do Dęblina i Puław. Kolejna rzecz, która wyszła teraz na jaw to pewnego rodzaju nieprawidłowości, jeśli chodzi o wyposażenie oraz przeprowadzone inwestycje przez poprzedniego dzierżawcę. Dokonaliśmy przeglądu całości i nie do końca inwestycje, które były wykonane czy zaraportowane jako wykonane zostały zrobione. Pierwszą istotną do zrobienia rzeczą jest odwodnienie budynku, bo zalewa budynek od dziedzińca wewnętrznego, tam gdzie są pracownie USG.

Żyliśmy również w przekonaniu – kontynuuje Stanisław Pitucha, bo wynikało to z dokumentów i faktur, jakie zostały nam przedstawione, że system wentylacji i klimatyzacji jest sprawny. Po wizycie firmy, która wszystko sprawdziła okazało się, że w przedstawianym przez nią raporcie spotykamy się z zaskakującym dla nas stwierdzeniem, że w szpitalu nie ma systemu, a jest jego budowa. Cały system filtrów, centrala sterująca z agregatem nie występują. Była to więc pewnego rodzaju atrapa, a nie sprawnie działający system. Usprawniliśmy to w takim stopniu, w jakim to było możliwe, ale czeka nas jeszcze w tym zakresie również wiele prac.

Podczas spotkania z radnymi nie zabrakło również pytań dotyczących świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Jest bowiem ona aktualnie dostępna wyłącznie w Dęblinie i budzi to liczne kontrowersje i niezadowolenie wśród mieszkańców Ryk.

Z informacji uzyskanych od wiceprezesa firmy AMG wiemy, że NFZ wyraził zgodę na zwiększenie kontraktu, jednak musi teraz dojść do porozumienia z dyr. Zommerem.

My jesteśmy gotowi zrobić to również na zasadzie podwykonawstwa, aby ten punkt był czynny. W szpitalu, w którym jest izba przyjęć ta pomoc powinna być świadczona. Jako substytut zapewnienia takiej opieki od 1 lipca uruchomiliśmy izbę przyjęć z lekarzem i jeśli pacjent się zgłasza to pomoc jest świadczona na zasadzie nieodpłatnej lub odpłatnej jeśli wymaga konsultacji ze specjalistą.

Liczne pytania dotyczyły również działania oddziału ginekologii, ale przede wszystkim nie dostępnych na dzień dzisiejszy świadczeń w zakresie położnictwa. Nie jest to jednak prosta sprawa, bo uruchomienie takiego oddziału wymaga zakupu pełnego wyposażenia, a jest to bardzo kosztowna kwestia. Jak powiedział wiceprezes Pitucha

zderzamy się tu przede wszystkim z ekonomią. Według danych GUS ilość porodów w powiecie ryckim w roku 2011 wynosiła 350 urodzeń. Nie jest to liczba, która pozwala o podejmowaniu ekonomicznie rozsądnej decyzji – otwieramy oddział położniczy. Na chwilę obecną świadczymy opiekę do porodu i transport. Nie mówimy jednak nie, ale to decyzja nie na dzień dzisiejszy.

MGO

Jedna odpowiedź do wpisu Szpital wychodzi na prostą

  • jaaaa napisał(a):

    „niedostępnych” piszemy razem…… Ponadto skrótowce w języku polskim się odmieniają (zatem według danych GUS-u, nie GUS), a „chwila obecna” i „dzień dzisiejszy” to pleonazmy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = 2

 Pozostało znaków

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Reklama

Reklama

E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
E-Ryki, Portal Nowoczesnego Miasta
Reklama
Reklama
Reklama

Pomysł na biznes

Szukaj w serwisie

Reklama